Respektuj 18

Marek, 41 let

Bydlím na Praze na Novodvorské. Už od první vlny pandemie si všímám, že u nás v lesoparku, kam chodím venčit psa a na procházky, se scházejí docela často mladí. Odhaduji, že je jim tak kolem 15-16 let. Popíjí z lahve tvrdý alkohol, ale také vždy nějaké džusy a tak. Já ze zásady nikoho nechci někam hlásit, ale co když už někteří z nich potřebují pomoc? Jak se něco takového řeší? Mám napsat na úřad městské části nebo jinam?

Odpověď odborníka

Otakar Veselý

vedoucí programu Hard & Smart ve Společnosti Podané ruce o.p.s.

Zdá se, že patříte k zatím stále ještě menší části dospělé populace v ČR, které problém užívání alkoholu mladistvými není lhostejný. Projekt Respektuj 18 má díky aktivitě „Pojďme o tom mluvit“ za cíl toto téma i nadále otvírat, a proto děkuji za tento dotaz. Jasným problémem je konflikt se zákonem pro toho, kdo jim alkohol případně prodává, konzumace na veřejném prostranství a v neposlední řadě případně míra problémové konzumace. Ta je v případě mladistvých velkým tématem vzhledem k ještě plnohodnotně neukotveným funkčním vzorcům chování a zvýšené citlivosti organismu na alkohol obecně. Důsledky takové konzumace alkoholu mohou být, v případě otravy či úrazu způsobeného vlivem intoxikace, akutní, nebo mohou způsobit dlouhodobější problémy v dalším období dospělosti. V případě, že se v odhadu jejich věku neplete, tak odpovědnost za tento způsob trávení volného času stále leží na jejich rodičích či jiných zákonných zástupcích. Nicméně pokud je to v dané lokalitě častý jev, tak je možné například zaslat podnět na odbor prevence kriminality při vaší městské části, která by měla koordinovat další postup.

Další příběhy

Maminka Markéta

Chodíme vždy se sousedy každý pátek odpoledne do hospody u nás na vsi a děti bereme s sebou. Máme je zhruba ve stejném věku a když je pěkně, vyblbnou se venku. Skoro vždy se ale v hospodě někdo opije. Není to sice pokaždé ten samý člověk, ale vždycky je to někdo. My chodíme kolem deváté večer domů,…

Obyvatel Brna

Má smysl něco vysvětlovat dětem v parku, když vidím, že popíjejí krabicové víno? Zastavit se u nich a říct jim, že mají dodržovat pravidla, že je to důležité, že je to jednou může dohnat? Je mi 30, tatínek dost pil, už není mezi námi. Nechci působit vlezle, ale třeba by jim můj příběh bylo dobré říct?…

Rodič studenta gymnázia

Bydlím na maloměstě, kde o sobě často víme téměř všechno. Na místním gymnáziu máme mladé učitele, kteří se třikrát až čtyřikrát v týdnu scházejí v hospodě kousek u školy. Všichni to vědí, studenti se o tom baví. Někdy je z nich cítit pivo i na odpoledním vyučování. A často jdou z hospody „pod parou“ domů. Co s tím? Stěžovat si…

Obyvatel Žižkova

U nás ve večerce na Žižkově prodají víno i patnáctiletým. Vím to. Chlubili se s tím chlapci u nás v domě. Prodavač jim prý jen řekne, ať láhev radši schovají. Pak ji vypijí ve sklepě v našem domě. Jediné, co jim prodavač odmítá prodat, je kořalka. Ale je v tom vážně takový rozdíl? Víno neškodí a kořalka ano?

Maminka Maxe

Max (15 let) byl bezproblémový kluk. Ve škole se dobře učil, po škole domů a na počítač. Při hraní her se seznámil se staršími hráči. Měli takovou partu, občas se rozhodli, že s ním hrát nechtějí a „vyšoupli ho ze hry“. To špatně nesl. Aby se dostal zpět mezi ně, souhlasil s tím, že splní jejich úkol –…

Tatínek Majdy

Loni bylo Majdě 15 let a poprvé se zamilovala. On byl o tři roky starší a vzal ji do „jejich party“. Pak přišel covid a lockdown. Nebylo, kde se vídat, takže starší spolužáci organizovali domácí tajné mejdany místo distanční výuky. Vždycky byli něčí rodiče v práci, a tak byl byt volný. Majda tam začala chodit taky.…
Přidejte svůj příběh